Ochrona zasobów genetycznych

Ochrona zasobów genetycznych dla pszczoły z Dobrej została podjęta w 2014 roku (więcej informacji o historii utworzenia rejonu hodowli zachowawczej oraz charakterystyka linii znajduje się tutaj).

Ze względu na cenne cechy funkcjonalne tej pszczoły, w realizację programu oraz prowadzenie odpowiedniego kierunku selekcji, zaangażowanych jest aktualnie 8 stad zachowawczych. W rejonie hodowli zachowawczej obejmującej dwie gminy umiejscowione na terenie Limanowszczyzny (Dobra oraz Tymbark) stanowiące obszar zamknięty, znajduje się populacja naturalna licząca około 3000 rodzin pszczelich.

Rolą utworzonych stad zachowawczych jest kontrola przepływu informacji genetycznej, selekcja, kontrola użytkowości oraz dobór odpowiednich stron rodzicielskich do kojarzeń. W populacji naturalnej wyszukiwane są cenne egzemplarze i poddawane ocenie w stadach zachowawczych. W ten sposób zapewniamy utrzymanie zmienności genetycznej na należytym poziomie.

Nasz materiał rozprowadzany jest do pszczelarzy znajdujących się w rejonie, jak również do pszczelarzy w całym kraju, gdyż w każdej części Polski znajdują się fani i miłośnicy tej pszczoły, która na drodze kompensacji cech podnosi istotnie wartość użytkową rodzin pszczelich, a tym samym jakość pogłowia pszczół.

lokalizacja miejscowości Dobra