O nas
Pasieka powstała z połączenia pasji Adriany Mireckiej i Konrada Szydło. Pasieka realizuje program ochrony zasobów genetycznych dla rodzimych pszczół występujących w południowej części Polski – Apis mellifera carnica Dobra.
Adriana Mirecka zawodowo z hodowlą pszczół jest związana od 2011 roku, realizując programy hodowlane w największej pasiece hodowlanej w Polsce „Sądeckiego Bartnika”.
O mnie: Z wykształcenia jestem zootechnikiem; absolwentką Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, gdzie w wymienionej dyscyplinie ukończyłam studia drugiego, a następnie trzeciego stopnia zdobywając tytuł naukowy doktora. Wykorzystując doświadczenie zawodowe zdobyte głównie w „Sądeckim Bartniku” przy hodowli matek pszczelich postanowiłam połączyć pracę z nauką i tak powstała rozprawa doktorska, która w całości jest poświęcona pszczole z Dobrej, a tą zafascynowałam się od samego początku pracy w Sądeckim Bartniku. W porozumieniu z pomysłodawcami stworzenia obszaru hodowli zachowawczej (Jerzy Żwirski, Tadeusz Leśniak, Daniel Michorczyk oraz Jerzy Smoter), podjęliśmy wspólnie działania, aby objąć rodzimą pszczołę ochroną zasobów genetycznych. Jestem również nauczycielem Kwalifikowanych kursów zawodowych ROL 03 (pszczelarz) oraz ROL 09 (technik pszczelrz),na których zapoznaję młodych adeptów sztuki pszczelarskiej z tematyką biologii pszczołowatych, genetyką, pracami hodowlanymi oraz organizacją produkcji pszczelarskiej. Jestem również świeżo upieczoną certyfikowaną inseminatorką matek pszczelich (2023).
Konrad Szydło z wykształcenia inżynier oprogramowania. Absolwent Psychology and Computing (licencjat) oraz IT (studia magisterskie) na Bournemouth University (Anglia). Programista i mentor Clojure (język programowania). Współautor książek uczących programowania w Clojure. W pasiece odpowiedzialny za sprawy techniczne. Autor oprogramowania do obsługi pasieki hodowlanej dostępnej na Apis-Soft.pl
O mnie: Mistrz pszczelarz, permanentnie zdobywam wiedzę pszczelarską i oczywiście uczy się od najlepszych. Obecnie uczestniczę w kursie ROL09 (technik pszczelarz) w szkole rolniczej w Nawojowej. Czynnie pomaga w naszej pasiece. Niestraszne mu są nastroje rojowe, miodobrania i tworzenie odkładów. Organizacja i poukładane stanowisko pracy to moje drugie imię. Wszystko jest zawsze gotowe na czas, w tym zapewnienie bazy pożytkowej dla pszczół.
Nasze stado
Nasze stado hodowlane realizuje program ochrony zasobów genetycznych dla pszczoły car Dobra. Widniejemy na oficjalnej liście hodowców pod nadzorem Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt (KCHZ). Nasze stado znajduje się w Świerzowej Polskiej (powiat krośnieński, województwo podkarpackie) i jest to najmłodsze stado, utworzone w 2021 roku. Celem posadowienia pszczół z Dobrej na terenie innego województwa jest wzbogacenie informacji o przejawianiu cech użytkowych oraz zdolności adaptacyjnych do warunków odmiennych niż te, w których pszczoła Dobra naturalnie występowała. Podwalina takich badań została opisana w mojej rozprawie doktorskiej, której tematem była:
Analiza zmienności cech użytkowych pszczół na przykładzie populacji A. m. Carnica Dobra w ujęciu programu ochrony zasobów genetycznych
Z przeprowadzonych kilkuletnich badań wynika, że oporne genotypy miejscowych pszczół są doskonale przystosowane do surowych warunków zimnej południowej Polski, jednakże ekspresja pewnych cech biologicznych, zwłaszcza rozwojowych może przebiegać odmiennie w zależności od panujących warunków. Pozwoliło to na wysnucie wniosku, że pszczoła z Dobrej posiada również wysokie zdolności adaptacyjne do zmieniającego się klimatu i potrafi dostosować swój rozwój do występujących lokalnie pożytków.
Brakującym ogniwem stało się umieszenie reprezentatywnej populacji w warunkach całkiem odmiennych i analiza zmienności cech w tymże środowisku, które ma działać na pszczoły permanentnie.
Wprowadzenie populacji do nowego środowiska wymaga zastosowania odpowiednich metod doświadczalnictwa zootechnicznego, stąd pomysł utworzenia nowego stada współpracującego.
Nasze pożytki
Znajdujemy się na Podkarpaciu, gdzie występuje następujący układ pożytków (przykład z 2022)
– leszczyna ok. 15. 02. (pszczoły dokonują pierwszych oblotów)
– iwa 28.03. (pszczoły podejmują intensywny rozwój wiosenny)
– drzewa owocowe 15.04.
– mniszek 25.04 (pszczoły średnio na dwóch pełnych korpusach wlkp 10, zdarzają się rodziny zagospodarujące trzeci korpus)
– czeremcha 1.05.
– Jabłoń 8.05.
– rzepak, akacja 20.05.
– gorczyca, facelia (28.05. – wg wysiewu na 28.03)
– spadź liściasta 15.06.
– lipy (lip jest u nas w okolicy bardzo mało)
– nostrzyk
Poczynione obserwacje na przestrzeni dwóch sezonów wskazują na wysokie zdolności przystosowawcze do panujących warunków na Podkarpaciu. Różnice środowiskowe w stosunku do populacji naturalnej dotyczą głównie pożytku rzepakowego, który na terenie Limanowszczyzny i Sądecczyzny praktycznie nie występuje. Kolejno występujące po sobie pożytki, zwłaszcza te wiosenne występują relatywnie wcześniej w stosunku do warunków Małopolski. Pszczoła z Dobrej jak na dobrzankę przystało w sposób więcej niż zadowalający osiągnęła odpowiednią dojrzałość biologiczną do wykorzystania wczesnych pożytków. Nasza pasieka dostarczyła 20 maja pierwszego miodu mniszkowego i zaczęła intensywne prace na rzepaku. Fotorelacja tutaj KLIK
Nasza misja
W tajniki genetyki populacji (bo tym zajmuje się właściwa hodowla) wprowadzona jest w najnowszej i jedynej takiej książce dostępnej w zasobach polskiej literatury pszczelarskiej pt.